W dniu 01.10.2024r. zostało podpisane porozumienie dotyczące objęcia uczniów i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie patronatem przez Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie. WSCKZiU w Koninie - Medyczna Szkoła Policealna im. Karola Marcinkowskiego - umożliwi uczniom i nauczycielom korzystanie z swojej oferty dydaktycznej, warsztatów i zajęć otwartych oraz kontakt z kadrą dydaktyczną i słuchaczami Centrum. Natomiast WSCKZiU będzie mogło promować kierunki kształcenia zawodowego wśród młodzieży licealnej.
Porozumienie podpisali Dyrektor WSCKZiU w Koninie - Wojciech Szymczak oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Koninie - Emilia Bugaj.
W spotkaniu uczestniczyły również Ewa Wojskunowicz - wicedyrektor WSCKZiU w Koninie oraz Magdalena Siwińska-Wyrwa - wicedyrektor I LO.
Cieszymy się z możliwości współpracy w zakresie pogłębiania zainteresowań uczniów klas o profilu medycznym i psychologicznym I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie.
https://medyk.konin.pl/aktualnosci.html#sigProId5b4ec96bd9
21 czerwca 2024 roku w konińskim Medyku – Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie zostały wręczone świadectwa ukończenia szkoły 74 absolwentom kierunków dziennych, stacjonarnych i zaocznych Medycznej Szkoły Policealnej. Byli to słuchacze kierunków: technik masażysta, higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny, technik usług kosmetycznych, technik sterylizacji medycznej, terapia zajęciowa. W styczniu bieżącego roku ukończyli szkołę słuchacze kierunku technik elektroradiolog, technik farmaceutyczny oraz opiekun medyczny-30 osób, a w kwietniu-10 uczestników kwalifikacyjnego kursu zawodowego - floryści. W roku szkolnym 2023/2024 mury szkoły opuściło łącznie 114 absolwentow.
Dyrektor Centrum Wojciech Szymczak w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie współpracy z różnymi podmiotami zajmującymi się szeroko pojętym zdrowiem i dobrostanem człowieka, edukacją i opieką społeczną. Wspomniał o realizacji zadań wynikających z wielostronnego porozumienia o współpracy, podpisanego przez UMWW, WSCKZiU, Starostwo Powiatowe w Koninie , Miasto Konin i Powiatowy Urząd Pracy w Koninie. Szkoła stara się umożliwić słuchaczom rozwijanie własnych pasji, zdobywanie umiejętności wykraczających poza podstawę programową, aby zwiększyć szanse na zaistnienie na rynku pracy.
Wojciech Szymczak zwrócił uwagę na szybkość zmian we współczesnym świecie, występowanie zjawisk klimatycznych i społecznych, które budzą niepokój i lęk przed przyszłością. Wskazał, że jednym ze sposobów poszukiwania równowagi w życiu może być pomoc innym, ale także kształtowanie w sobie umiejętności skupiania się na dobrych rzeczach w naszym życiu i tym, co dzieje się tu i teraz.
Podczas uroczystości wręczono nagrody książkowe Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Dyrektora WSCKZiU w Koninie. Słuchacze kończący edukację w WSCKZiU w Koninie w roku szkolnym 2023/2024 uzyskali dobre i bardzo dobre wyniki nauczania – średnie powyżej 4.75 miało 77 osób, 21 z nich otrzymało stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a 7 –nagrody książkowe. Pan Wojciech Szymczak podkreślił, że nauka w szkole policealnej odpowiada współczesnym trendom edukacji przez całe życie i jest dobrą inwestycją w siebie i przyszłość.
Na koniec uroczystości Dyrektor WSCKZiU podziękował wszystkim, którzy wspierali proces kształcenia, absolwentom złożył życzenia, by podjęta w przyszłości praca dawała im satysfakcję z wykonywanych obowiązków, zapewniała godne warunki życia oraz by potrafili odnaleźć równowagę między obowiązkami a przyjemnościami. Natomiast całej społeczności szkolnej życzył słonecznych wakacji oraz bezpiecznego i udanego wypoczynku.
Maj to miesiąc, który w konińskim Medyku poświęcony jest makijażowi, wizażowi i stylizacji. A wszystko za sprawą odbywających się od wielu lat w tym czasie konkursów kosmetycznych. 24 maja 2024 r. do WSCKZiU w Koninie przybyli przedstawiciele "siostrzanych" szkół z Wielkopolski i województwa kujawsko-pomorskiego: WSCKZiU nr 1 i 2 w Poznaniu, Rawiczu, Wrześni, Ostrowie Wlkp. Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu oraz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie, by zademonstrować swoje umiejętności zawodowe i wziąć udział w rywalizacji międzyszkolnej, kończącej się prezentacją stylizacji i makijażu inspirowanych znakami zodiaku. Konkursy kosmetyczne, które od kilku lat odbywają się w Wielkopolskich Centrach Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, mają zróżnicowane tematy i dotyczą różnych dziedzin kosmetologii – od stylizacji paznokci do makijażu i wizażu. Każdy konkurs ma swoją ”myśl przewodnią” – określone zadanie, które musi być zrealizowane zgodnie z regulaminem.
W poprzednich latach podziwialiśmy wystylizowane paznokcie nawiązujące do "Świata
w bajkach Walta Disney'a", „Fauny i Flory Mórz i Oceanów", „Wiosennych inspiracji" lub makijaże i stroje związane tematycznie z „Czterema porami roku", „Tymi szalonymi latami dwudziestymi", czy z makijażem scenicznym inspirowanym baśniami - „Postacie z baśni". Tegoroczny temat stwarza uczestnikom wiele możliwości interpretacyjnych, ponieważ znaki zodiaku od tysiącleci fascynują ludzi, do tego stopnia, że nazwali nimi największe gwiazdozbiory w kosmosie. Data urodzenia, która wyznacza przynależność do danego znaku wiąże się z przypisaniem człowiekowi różnych cech charakteru, temperamentu. Urodzeni w znaku Barana to pełni optymizmu i uporu przywódcy. Ryby są lojalne i empatyczne, chociaż bardzo pamiętliwe, a Strzelec jest zmienny i pełen energii. Znaki zodiaku i astrologia traktowane są czasem z przymrużeniem oka, podobnie jak gazetowe horoskopy. Zadanie konkursowe pozwalało na interesujące stylizacje. Tylko od inwencji, kreatywności
i umiejętności uczestników konkursu zależał efekt końcowy - gotowa stylizacja obejmująca strój, fryzurę i makijaż.. Ocenie zostały poddane następujące elementy: pomysł i dobór odpowiedniej stylizacji, precyzja wykonania makijażu, finezyjność stylizacji i stopień trudności.
Prace były oceniane przez jury w składzie: Żaneta Lachowicz - PMU Artist, Małgorzata Zielińska - fotografka, Renata Raczyńska - makijażystka klasy mistrzowskiej - pod przewodnictwem Weroniki Górnej-Dryjer.
Konkurs to także okazja zapoznania się z nowymi trendami w kosmetologii, wysłuchania
i obejrzenia prezentacji przygotowanych przez zaproszonych gości: Żanetę Łachowicz- PMU Artist, właścicielkę gabinetu „Żenewie Beauty Styling” - o makijażu permanentnym, Małgorzatę Zielińską - o trendach w makijażu fotograficznym i Sylwię Wałowską- nauczycielkę na kierunku technik farmacji w WSCKZiU w Koninie - o różnicach wynikających z działania składników aktywnych w podkładach dla różnych rodzajów cer.
Powstały przepiękne i dopracowane w szczegółach stylizacje, nawiązujące do Znaków Zodiaku poprzez makijaże, fryzury, stroje kolorystycznie nawiązujące do cech charakteru danego znaku, różne atrybuty. Na konkursowym firmamencie pojawiły się tajemnicze postacie: Waga, Lew, Panny, Barany, Wodniki, Rak, Koziorożec.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce zajęły Magdalena Piotrowska i Joanna Sekulska wraz z modelką Julią Zielinską z Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia |Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie.
Nagrodą jest karta podarunkowa do zrealizowania w sieci sklepów Media Expert i kosmetyczka podróżna oraz kosmetyki.
II miejsce należy do WSCKZiU w Koninie reprezentowanego przez Weronikę Dyc i Martynę Łętowską wraz z modelką Magdaleną Rybicką.
Nagroda to karta podarunkowa do zrealizowania w sieci sklepów Media Expert i kosmetyczka podróżna oraz kosmetyki.
III miejsce zdobyło WSCKZiU nr 1 w Poznaniu, reprezentowane przez .Aleksandrę Buczkowską i Joannę Grzembowską wraz z modelką Nadią Grzembowską, a nagrodę tworzą: karta podarunkowa do zrealizowania w sieci sklepów Media Expert i kosmetyczka podróżna oraz kosmetyki.
Wyróżnienia otrzymały dwie szkoły:
Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie: Kinga Miętkiewicz i Gabriela Sadowska z modelką Moniką Pawłowską oraz Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu reprezentowane przez Natalię Żukowską z modelką Sylwią Różańską.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali zestawy kosmetyków.
W imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego nagrody wręczyła Pani Dorota Kinal - Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i dyrektor WSCKZiU w Koninie - Wojciech Szymczak.
Upominki przekazane przez Urząd Miejski w Koninie wręczyła rzecznik Aneta Wanjas. Pan Krzysztof Czajkowski wręczył nagrody w imieniu Starosty Powiatu Konińskiego.
Konkurs zakończył się krótkim występem muzycznym młodego wokalisty, syna absolwentki WSCKZiU w Koninie - Borysa Rudyja..
Konkurs jest też okazją do wymiany doświadczeń, wspólnych spotkań i promocji kierunków kształcenia.
I m-ce Krystyna Polańska - Rawicz ,
II m-ce Joanna Trawińska - Konin ,
III m-ce Łukasz Łopatka - Konin,
IV m-ce Filip Kowalewski - Poznań,
V m-ce Aleksandra Jaskólska - Toruń
#miedzynarodowydziendziewczat
11 października to Światowy Dzień Dziewczynek/ Dziewczyn.
„Za każdym razem, kiedy rodzi się dziewczynka, niebiańskie księżniczki przybywają, by ją pobłogosławić. Ale co to znaczy błogosławić? To znaczy życzyć komuś tego, co może go uszczęśliwić. Błogosławieństwo oznacza serdeczne życzenie”.
To początek pięknej baśni napisanej przez Ildikó Boldizsár i zilustrowanej przez Katalin Szegedi –„Narodziny księżniczki”.
Każda z niebiańskich księżniczek jest z innej części świata lub reprezentuje inny element natury. Są córkami deszczu, trzciny, gwiazd, ptaków, drzew, gór, sawanny, wiatru i śniegu.
Każda z nich pochyla się nad kołyską i szepce nowo narodzonej dziewczynce swoje błogosławieństwo: Bądź piękna! Bądź czystego serca! Bądź zdrowa! Bądź wytrwała! Bądź dobra! Bądź wesoła! Bądź cierpliwa! Bądź prawdomówna! Bądź pełna wdzięku!
Gdy do tych wspaniałych błogosławieństw dodamy jeszcze indywidualną osobowość i charakter księżniczki - wyrośnie ona na silną, mądrą i wrażliwą kobietę.
Jeśli tylko będzie pamiętać o darach, jakie otrzymała przy narodzinach, to słońce, księżyc, wiatr i deszcz, trzciny i pola, ptaki i snieg pomogą dziewczynce stać się pięknym duchowo człowiekiem..
„Darem jest dotyk słońca na Twojej twarzy,
Darem są krople deszczu na Twojej dłoni,
Darem jest tęcza, którą widzisz na niebie,
Darem jest wiatr tańczący w twoich włosach….
Jeśli twoje serce pozostanie czyste,
Będziesz troszczyć się o innych i pocieszać tych, którzy są smutni,
Będziesz łagodna wobec wszystkich innych istot…
Bądź dobra jak pola i dbaj o żywe istoty…
Bądź cierpliwa….
Błogosławieństwa spełnią się wówczas,
Gdy będziesz strzec swoich skarbów przez całe życie.
Masz do pomocy słonce i księżyc, gwiazdy i ptaki, drzewa i góry,
pola i wiatr, śnieg i deszcz i trzcinę.
Reszta zależy od Ciebie…”.
Ustanawiając to święto ONZ chciało zwrócić uwagi na problem dyskryminacji ze względu na płeć, prawa młodych dziewcząt oraz szczególne wyzwania, jakie przed nimi stoją na całym świecie. To między innymi problem dostępu do edukacji, przymusowe małżeństwa, przemoc fizyczna i seksualna czy też brak dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych. Takie kwestie nagłaśniają m.in. UN Women i UNICEF. "Dziewczęta na całym świecie nadal stoją przed bezprecedensowymi wyzwaniami związanymi z edukacją, fizycznym i psychicznym samopoczuciem oraz ochroną niezbędną do życia bez przemocy" - zauważa ONZ.
Jest to również święto, które przypomina o tysiącach afrykańskich dziewczynek okaleczanych i sprzedawanych na rynku usług seksualnych, bohaterskich dziewczynek zmuszonych do noszenia hidżabów i pozbawionych prawa do nauki, tysiącach dziewcząt wykorzystywanych w różnych rejonach świata do niewolniczej i nisko płatnej pracy. To także święto Majali z Pakistanu, którą w wieku 11 lat talibowie próbowali zabić, za to , że chciała się uczyć.
Wszystkie młode bohaterki historii mówią: Nie poddawaj się! Walcz! Miej marzenia! Patrz uważnie! Zadawaj pytania! Ucz się! Broń swych przekonań! Wszystko jest możliwe! Opowiedz swoją historię! Znajdź swój talent! Zmieniaj Świat na lepsze!
Historie Amelii Earhart ( lotniczka), Jane Austin (pisarka), Laurie Dekker( miała 15 lat, gdy wyruszyła z ojcem w podróż dookoła świata) Coco Chanel (projektantka mody), Otylia Jędrzejczak, Wanda Rutkiewicz i tysięcy kobiet na całym świecie pokazują, że nie ma takich przeszkód, których nie można pokonać w dążeniu do spełnienia swoich marzeń.
W ostatnią wrześniową sobotę po raz kolejny zebrały się na koleżeńskim spotkaniu absolwentki Liceum Medycznego w Koninie z lat 1973-78. Tym razem spotkanie po latach zbiegło się z 45 rocznicą ukończenia szkoły. Spośród 90 absolwentek z trzech klas, w spotkaniu uczestniczyło 20 osób. Były dziewczyny z Konina, Kłodawy, przyjechały również z Rogożna, Obornik i Białobrzegów.
Spotkania koleżeńskie tej grupy pielęgniarek stały się już swego rodzaju tradycją, gdyż odbywają się systematycznie od 1993r. Są one okazją do sentymentalnych wspomnień z lat szkolnych, ale również odnawiają relacje i pogłębiają więzi między uczestniczkami.
Chociaż wszystkie spotykające się dziewczyny są już w wieku emerytalnym, większość jest aktywna i pracuje w rożnym wymiarze czasu pracy w swoim zawodzie bądź w innych profesjach. Wiele z nich realizuje właśnie teraz swoje pasje i zainteresowania takie jak: myślistwo, żeglarstwo, karawaning, jazda na rolkach czy uprawianie działki.
Już po raz drugi gościnne podwoje swego domu otworzyła przed koleżankami z rocznika Basia Kozłowska dawniej Krupa. Dziękujemy Basiu, że umożliwiłaś nam spotkanie w niecodziennym anturażu Twego domu, co niewątpliwie pozytywnie wpłynęło na wspaniałą aurę spotkania.
Do zobaczenia " w następnym odcinku" Dziewczyny !!!
PLAN ZAJĘĆ - SEMESTR I, rok szkolny 2024/2025
/Obowiązuje od 01.09.2024r./
/Obowiązuje od 01.09.2024r./
/Obowiązuje od 02.09.2024r./
Uwaga!
Zamieszczone plany zajęć mogą ulec zmianie.
Nabór zimowy luty- 2024
Opiekun medyczy link nabor2024