Biblioteka czynna w roku szkolnym 2023/2024 w godzinach:
Poniedziałek – 9.30 -15.30.
Wtorek – 10.30 - 14.30
Środa – 9.30 -17.30
Czwartek – 11.30 - 16.30
Piątek - 9.30 -17.30.
Sobota- 9.30 -12.30.
27, I
3, 10, II
2, 9, 23, III
6, 20 IV
18, 25 V
1, 8, 15 VI
Adresy mailowe do kontaktu z biblioteką: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BIBLIOTERAPIA i BAJKOTERAPIA
https://www.youtube.com/watch?v=6PuTmPYYNXw
https://www.youtube.com/watch?v=70tvM5h_ocE
CYBERPRZEMOC i CYBERBEZPIECZEŃSTWO
/bezpłatnie udostępnione materiały o cyberprzemocy/
- Dzieci w wirtualnej sieci
- Nastolatki w wirtualnym tunelu
- Infografiki Cyberprzemoc w szkole (2021)
- Infografiki Sexting i nagie zdjęcia w sieci (2021)
- Poradnik Bezpieczeństwo online w szkołach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - cześć 1 (2020)
- Poradnik Bezpieczeństwo online w szkołach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - cześć 2 (2020)
- Poradnik dla nauczycieli Cyberprzemoc w szkole (2021)
- Poradnik dla nauczycieli Sexting i nagie zdjęcia w sieci (2021)
- Poradnik dla rodziców Szkodliwe treści w internecie. NIE AKCEPTUJE REAGUJE (2019)
- Publikacja Patostreamy w opinii polskich internautów (2019)
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszam do korzystania z Kryzysownika, stworzonego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc”. Opracowaliśmy go wspólnie, ponieważ pragniemy, aby każdy mieszkaniec i mieszkanka Wielkopolski mogli zadbać o siebie na co dzień, a w razie potrzeby znaleźli pomoc. W Kryzysowniku znajdą Państwo 10 sposobów dbania o siebie, pomysły dotyczące budowania relacji z dziećmi oraz krótkie wskazówki, jak rozpoznać sygnały nadchodzącego kryzysu psychicznego. Dowiedzą się Państwo również, w jaki sposób towarzyszyć osobie cierpiącej oraz gdzie zwrócić się o pomoc. Ostatni czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wiele osób odczuwa jego fizyczne i emocjonalne skutki. Dojmujące uczucie samotności, wyobcowania, zaburzenie poczucia bezpieczeństwa to tylko kilka z możliwych następstw trwającej od ponad roku pandemii. W tym okresie szczególnie zachęcamy do dbałości o relacje. Tegoroczne wydanie Kryzysownika zyskało zatem część dotyczącą budowania zdrowych relacji z dziećmi. Więzi chronią naszą psychikę i pozwalają nam wzrastać.
Jak powiedział Jesper Juul, terapeuta rodzinny, autor książek o wychowaniu i socjologii: „Rodzina potrzebuje rodziców, którzy potrafią zadbać o siebie”. Oznacza to, że na każdym etapie rozwoju, niezależnie od panujących warunków, potrzebujemy bezpieczeństwa emocjonalnego, miłości, troski oraz dbałości o siebie. Polecam również Państwa uwadze materiały powstałe w ramach kampanii na rzecz zdrowia psychicznego #PrawdziwiLudzie. Znajdą je Państwo na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu: rops.poznan.pl/zdrowiepsychiczne.
Paulina Stochniałek
Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego
PUBLIKACJE Z OKAZJI TYGODNIA BIBLIOTEK
Książka elektroniczna – nowe perspektywy
Książka popularnonaukowa i beletrystyczna
Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, którego symbolem stał się żółty zonkil. Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. w momencie rozpoczęcia zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach.
Powstańcy wiedzieli, że nie mają szans na zwycięstwo, ale chcieli umrzeć z godnością. Jak zauważa dr Hann Węgrzynek, "Żydzi zdawali sobie sprawę z tego, jaki los czeka ich rodziny i ich samych. Uważali, że podjęcie walki przynosi skutek, tak jak to się stało w styczniu. Musimy pamiętać także o tym, że oni nie mieli już nic do stracenia. W getcie zostali głównie ludzie, którzy przede wszystkim mieli być wydajną siłą roboczą. Byli to zatem młodzi ludzie, skorzy do ryzyka. Oni tę walkę chcieli podjąć. Chcieli pomścić członków swoich rodzin i znajomych, którzy zginęli kilka miesięcy wcześniej.
28 lipca 1942 r. w warszawskim getcie utworzono Żydowską Organizację Bojową, którą 15 października 1942 r. rozszerzono o członków kolejnych ugrupowań politycznych. Założycielami ŻOB byli m.in. Icchak Cukierman, Cywia Lubetkin, Marek Edelman, Josef Kapłan i Mordechaj Tanenbaum. Komendantem ŻOB został Mordechaj Anielewicz. Organizacja liczyła ok. 500 członków, nawiązała kontakt z Komendą Główną AK i planowała stawianie oporu Niemcom w czasie kolejnych akcji wysiedleńczych.
Powstanie jako silny opór zbrojny trwało trzy dni. Następne dni również nazywamy powstaniem w getcie, choć walka praktycznie się skończyła – słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego ukrywali się próbując stawiać opór oddziałom SS, Wehrmachtu, policji bezpieczeństwa i formacjom pomocniczym. Niemcy palili dom po domu, szukali z psami schronów i wyprowadzali z nich ludzi na Umschlagplatz, a następnie wysyłali do obozów.
W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. członków Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria.
Najcięższe walki toczyły się w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. Niemcy systematycznie posuwali się w głąb getta, a paląc i niszcząc dom po domu, zmuszali ludność cywilną do opuszczania bunkrów i schronów.
8 maja 1943 r. w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania, Mordechaj Anielewicz, wraz z grupą kilkudziesięciu bojowników. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.
16 maja, na rozkaz Jürgena Stroopa, komendanta policji i SS, wysadzono wielką synagogę na ulicy Tłomackie, która znajdowała się w miejscu obecnego placu Bankowego. Było to symboliczne zakończenie likwidacji żydowskiej dzielnicy w Warszawie.
O historii powstania można poczytać i obejrzeć prezentacje tematyczne na stronach internetowych:
- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
oraz
- Muzeum Getta Warszawskiego
Poniżej linki do czasopism, z których możecie korzystać za darmo:
Człowiek Niepełnosprawność Społeczeństwo
Dziecko Krzywdzone: teoria, badania, praktyka
Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce
Edukacja. Studia, Badania, Innowacje
Interdyscyplinarne Konteksty Pedagogiki Specjalnej
Kultura-Społeczeństwo-Edukacja
Media – Kultura – Komunikacja Społeczna
Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze
Link do wniosku do wersji edukacyjnej Canvy:
https://support.canva.com/account-basics/canva-for-education/apply-canva-for-education/
https://nocbibliotek.ceo.org.pl/
S E N
Przedłużający się czas pandemii u wielu ludzi powoduje kłopoty ze snem, a szczególnie z zasypianiem. Czasem kłopoty z zasypianiem to efekt przesunięcia godzin zasypiania poza 24.00, co powoduje, że nas organizm nie ma czasu na uruchomienie działań naprawczych, usuwających chore komórki. Kłopoty z zasypianiem powoduje także światło emitowane przez tablety, komórki, komputery. Powinniśmy zrezygnować z korzystania z nich dwie godziny przed snem. Przeszkodą może być ciężkostrawny posiłek przed snem, zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, silne wzburzenie i emocje. Niektórzy zasypiają bez problemu, ale rano wstają zmęczeni, bez sił, często z bóle głowy. Naukowcy twierdzą, że sen to pewien, trwający około 90 minut, cykl składający się z kilku faz i kończący się świadomym czy nieświadomym przebudzeniem, po którym cykl zaczyna się na nowo. Jeśli nasz budzik zadzwoni na końcu cyklu po 1,5 godzinie, wstajemy wyspani i zregenerowani. Jeśli w środku cyklu, jesteśmy wściekli i zmęczeni. Powinno się spać co więcej niż 6 godzin. Sen 7,5 godzinny jest lepszy niż 8 godzinny. Należy pamiętać o doliczeniu czasu zasypiania, a pokój, w którym śpimy powinien być ciemny, chłodny i dobrze wywietrzony. Pomocna w zasypianiu może być lekka lektura w formie papierowej, muzyka relaksacyjna, trening rozluźniający napięte mięśnie i wiele innych sposobów, które możemy znaleźć w internecie.
Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania materiałów na Youtube
Sen - czym jest i jaką pełni rolę? - Sławomir Prusakowski (audio) Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Jak Zadbać o Sen i Dlaczego To Ważne
D E P R E S J A
R O Z U M I E S Z - P O M A G A S Z
INFORMACJE NA TEMAT DEPRESJI
Celem kampanii społeczno-edukacyjnej dotyczącej problematyki zaburzeń depresyjnych, jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy związane z tą chorobą, a także wskazanie wagi jej wczesnego wykrywania i podejmowania leczenia. Objawy depresji bywają niezauważane lub lekceważone i sprowadzane do problemów z samopoczuciem i do złego nastroju. Dlatego, za cel kampanii postawiono edukację w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby. Wyjaśnienie społeczeństwu, że odpowiednio wcześnie zdiagnozowane zaburzenia mogą być skutecznie leczone, a chory może znów poczuć, że żyje.
W związku z tym, że problem ten może dotyczyć każdego, w treściach kampanii są uwzględnione potrzeby trzech grup zwiększonego ryzyka:
Słowa leczą. Porozmawiajmy - PLAKAT
W związku z nadchodzącym Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją w Internecie można znaleźć różne transmisje, akcje i kampanie związane z depresją i jej pokonywaniem.
Na stronie https://forumprzeciwdepresji.pl/ i https://www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji znajduje się wiele informacji na temat, w jaki sposób pomóc sobie lub komuś w zmaganiach z depresją, jak być dobrym dla siebie, gdzie znaleźć fachowe wsparcie.
Podobne akcje informacyjne prowadzi w Internecie https://pogotowiepsychologiczne.com.pl (https://www.facebook.com/pogotowiepsychologicznecompl/ )
Depresja nie jest powodem do wstydu, trzeba szukać pomocy. Porad na temat depresji udzielają fachowcy, do których można zwrócić się przez stronę internetową lub jeden z wielu bezpłatnych telefonów pomocowych. Nie obawiaj się szukać pomocy. Daj innym znać, że nie czujesz się dobrze.
Każdy z nas jest inny i niepowtarzalny. Każdy z nas może być dla kogoś wsparciem w trudnych chwilach. Bądź empatyczny, rozejrzyj się, czy ktoś obok nie potrzebuje twojej uwagi, uśmiechu, słów - widzę Cię, jesteś dla mnie ważny, będę przy Tobie.
W zakładce biblioteka znajdziesz wykaz telefonów zaufania oferujących pomoc w różnych sytuacjach.
Ważne telefony antydepresyjne
Brené Brown o empatii - FILM
Zapraszamy opiekunów medycznych i terapeutów zajęciowych do skorzystania z zasobów internetowych poświęconych opiece nad osobami starszymi i niesamodzielnymi:
- www.gazetasenior.pl
- www.naszsenior.pl
- www.gerontologia.org.pl - jest to strona Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego
Słuchacze technika sterylizacji medycznej mogą skorzystać z artykułów
w formie PDF umieszczanych na stronie: http://mavipuro.pl/czasopisma/zakazenia-xxi-wieku/ (można wpisać w wyszukiwarkę Google nazwę mavipuro lub czasopismo Zakażenia XXI wieku.)
Przyszłych techników elektroradiologów zachęcamy do korzystania z czytelni on-line prowadzonej przez www.inzynier-medyczny.pl W zakładce czytelnia można znaleźć różne artykuły na temat radioterapii, nowoczesnych metod diagnostyki i inne.
Dostęp do artykułów on-line dla słuchaczy kierunku higienistka stomatologiczna oferuje www.ortodoncjawpraktyce.pl
Masażyści mogą znaleźć materiały na stronie Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę określenie Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja lub www.praktycznafizjoterapia.pl i można zobaczyć bezpłatnie udostępnione artykuły.
Masażyści, technik usług kosmetycznych znajdą ciekawe artykuły na stronach:
Dla kosmetyczek
- www.nailtrendy.pl
- www.facebook.com/akademia.paznokcia
- https://lne.pl/ - Profesjonalny magazyn kosmetyczny Beauty & Healthy niektóre artykuły są dostępne tylko dla prenumeratorów, inne są ogólnodostępne.
Technik farmaceutyczny może zapoznać się z artykułami na stronie "Twój farmaceuta" - https://etwojfarmaceuta.pl/
Zasady sporządzania bibliografii
Dlaczego warto czytać?
Krótkie wskazania, jak bezpiecznie korzystać z internetu.
Zgodnie z wieloletnią tradycją organizowania kiermaszu książek i pozyskiwania bezpłatnych pozycji z literatury pięknej dla biblioteki WSCKZiU, włączamy się w działalność propagującą czytelnictwo i książkę w roli okolicznościowego prezentu. W tym roku sytuacja epidemiologiczna wymusiła inną formułę akcji - Wirtualny Kiermasz Książki. Księgarnia w Tuliszkowie prowadzi sprzedaż internetową literatury z różnych dziedzin dla dzieci, młodzieży i dorosłych w promocyjnych cenach.. Zakup książek dla siebie i podanie w zamówieniu kodu W.KOQ.KON.ZD pomaga wzbogacić księgozbiór w szkolnej bibliotece.
Zachęcamy do zapoznania z katalogiem i znalezienia interesujących propozycji dla siebie, bliskich i przyjaciół.