Znajdź nas na

Facebook YoutubeInstagram

NewsletterBiuletyn Informacji Publicznej

Biblioteka czynna w roku szkolnym 2023/2024 w godzinach:

Poniedziałek – 9.30 -15.30.

Wtorek – 10.30 - 14.30

Środa – 9.30 -17.30

Czwartek – 11.30 - 16.30

Piątek - 9.30 -17.30.

Sobota- 9.30 -12.30.

27, I

3, 10, II

2, 9, 23, III 

6, 20 IV

18, 25 V

1, 8, 15 VI

 

 

Adresy mailowe do kontaktu z biblioteką: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


BIBLIOTERAPIA i BAJKOTERAPIA

Czym jest Biblioterapia

Kosmita - bajka

Dlaczego warto czytać ?

https://www.youtube.com/watch?v=6PuTmPYYNXw

https://www.youtube.com/watch?v=70tvM5h_ocE

 

 CYBERPRZEMOC i CYBERBEZPIECZEŃSTWO

/bezpłatnie udostępnione materiały o cyberprzemocy/


Szanowni Państwo,


serdecznie zapraszam do korzystania z Kryzysownika, stworzonego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc”. Opracowaliśmy go wspólnie, ponieważ pragniemy, aby każdy mieszkaniec i mieszkanka Wielkopolski mogli zadbać o siebie na co dzień, a w razie potrzeby znaleźli pomoc. W Kryzysowniku znajdą Państwo 10 sposobów dbania o siebie, pomysły dotyczące budowania relacji z dziećmi oraz krótkie wskazówki, jak rozpoznać sygnały nadchodzącego kryzysu psychicznego. Dowiedzą się Państwo również, w jaki sposób towarzyszyć osobie cierpiącej oraz gdzie zwrócić się o pomoc. Ostatni czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wiele osób odczuwa jego fizyczne i emocjonalne skutki. Dojmujące uczucie samotności, wyobcowania, zaburzenie poczucia bezpieczeństwa to tylko kilka z możliwych następstw trwającej od ponad roku pandemii. W tym okresie szczególnie zachęcamy do dbałości o relacje. Tegoroczne wydanie Kryzysownika zyskało zatem część dotyczącą budowania zdrowych relacji z dziećmi. Więzi chronią naszą psychikę i pozwalają nam wzrastać.
Jak powiedział Jesper Juul, terapeuta rodzinny, autor książek o wychowaniu i socjologii: „Rodzina potrzebuje rodziców, którzy potrafią zadbać o siebie”. Oznacza to, że na każdym etapie rozwoju, niezależnie od panujących warunków, potrzebujemy bezpieczeństwa emocjonalnego, miłości, troski oraz dbałości o siebie. Polecam również Państwa uwadze materiały powstałe w ramach kampanii na rzecz zdrowia psychicznego #PrawdziwiLudzie. Znajdą je Państwo na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu: rops.poznan.pl/zdrowiepsychiczne.

Paulina Stochniałek
Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego

 


PUBLIKACJE Z OKAZJI TYGODNIA BIBLIOTEK

Historia książki

Książka elektroniczna – nowe perspektywy

Książka popularnonaukowa i beletrystyczna

Książkowe ciekawostki


   Nie daj się zmanipulować. Czyli jak korzystać z mediów społecznościowych?


Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

   19 kwietnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, którego symbolem stał się żółty zonkil. Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. w momencie rozpoczęcia zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach.
   Powstańcy wiedzieli, że nie mają szans na zwycięstwo, ale chcieli umrzeć z godnością. Jak zauważa dr Hann Węgrzynek, "Żydzi zdawali sobie sprawę z tego, jaki los czeka ich rodziny i ich samych. Uważali, że podjęcie walki przynosi skutek, tak jak to się stało w styczniu. Musimy pamiętać także o tym, że oni nie mieli już nic do stracenia. W getcie zostali głównie ludzie, którzy przede wszystkim mieli być wydajną siłą roboczą. Byli to zatem młodzi ludzie, skorzy do ryzyka. Oni tę walkę chcieli podjąć. Chcieli pomścić członków swoich rodzin i znajomych, którzy zginęli kilka miesięcy wcześniej.
   28 lipca 1942 r. w warszawskim getcie utworzono Żydowską Organizację Bojową, którą 15 października 1942 r. rozszerzono o członków kolejnych ugrupowań politycznych. Założycielami ŻOB byli m.in. Icchak Cukierman, Cywia Lubetkin, Marek Edelman, Josef Kapłan i Mordechaj Tanenbaum. Komendantem ŻOB został Mordechaj Anielewicz. Organizacja liczyła ok. 500 członków, nawiązała kontakt z Komendą Główną AK i planowała stawianie oporu Niemcom w czasie kolejnych akcji wysiedleńczych.
   Powstanie jako silny opór zbrojny trwało trzy dni. Następne dni również nazywamy powstaniem w getcie, choć walka praktycznie się skończyła – słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego ukrywali się próbując stawiać opór oddziałom SS, Wehrmachtu, policji bezpieczeństwa i formacjom pomocniczym. Niemcy palili dom po domu, szukali z psami schronów i wyprowadzali z nich ludzi na Umschlagplatz, a następnie wysyłali do obozów.
   W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. członków Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria.
   Najcięższe walki toczyły się w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. Niemcy systematycznie posuwali się w głąb getta, a paląc i niszcząc dom po domu, zmuszali ludność cywilną do opuszczania bunkrów i schronów.
   8 maja 1943 r. w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania, Mordechaj Anielewicz, wraz z grupą kilkudziesięciu bojowników. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.
   16 maja, na rozkaz Jürgena Stroopa, komendanta policji i SS, wysadzono wielką synagogę na ulicy Tłomackie, która znajdowała się w miejscu obecnego placu Bankowego. Było to symboliczne zakończenie likwidacji żydowskiej dzielnicy w Warszawie.
   O historii powstania można poczytać i obejrzeć prezentacje tematyczne  na stronach internetowych:
- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
oraz
- Muzeum Getta Warszawskiego


Poniżej linki do czasopism, z których możecie korzystać za darmo:

Alkoholizm i Narkomania

Autyzm

Czasopismo Psychologiczne

Człowiek Niepełnosprawność Społeczeństwo

Dydaktyka Informatyki

Dziecko Krzywdzone: teoria, badania, praktyka

Edukacja Dorosłych

Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce

Edukacja Etyczna

Edukacja Humanistyczna

Edukacja Muzyczna

Edukacja Otwarta 

Edukacja Ustawiczna Dorosłych

Edukacja. Studia, Badania, Innowacje

Folia Toruniensia

Forum Oświatowe

Gerontologia Polska

Guliwer

Humanizacja Pracy 

Inspiracje

Integracja 

Interdyscyplinarne Konteksty Pedagogiki Specjalnej

Język w Komunikacji

Języki Obce w Szkole: czasopismo dla nauczycieli: [angielski, francuski, hiszpański, łaciński, niemiecki, rosyjski, włoski]

Kajet

Kino

Kultura i edukacja

Kultura i społeczeństwo

Kultura i Wartości

Kultura-Społeczeństwo-Edukacja

Kwartalnik Edukacyjny

Problemy polityki społecznej

Kwartalnik Pedagogiczny

Media i Społeczeństwo

Media – Kultura – Komunikacja Społeczna

Nauczyciel i Szkoła

Niepełnosprawność

Niepełnosprawność

Nowa Logopedia

Pedagogika filozoficzna

Pedagogika Rodziny

Pedagogika Społeczna

Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze

Problemy polityki społecznej

Problemy Wczesnej Edukacji

Przegląd Terapeutyczny

Przyjaciel Dziecka

Psychologia Rozwojowa

Psychologia Wychowawcza

Psychoterapia

Refleksje

Rocznik Andragogiczny

Roczniki Socjologii Rodziny

Studia i prace pedagogiczne

Studia Pedagogiczne

Studia Psychologiczne

Szkoła Specjalna

Świat Problemów

Trendy

Uczyć Lepiej

Wychowanie w Rodzinie

Zarządzanie i Edukacja

Zeszyty Pracy Socjalnej

 Link do wniosku do wersji edukacyjnej Canvy:

https://support.canva.com/account-basics/canva-for-education/apply-canva-for-education/

https://nocbibliotek.ceo.org.pl/


S E N


Przedłużający się czas pandemii u wielu ludzi powoduje kłopoty ze snem, a szczególnie z zasypianiem. Czasem kłopoty z zasypianiem to efekt przesunięcia godzin zasypiania poza 24.00, co powoduje, że nas organizm nie ma czasu na uruchomienie działań naprawczych, usuwających chore komórki. Kłopoty z zasypianiem powoduje także światło emitowane przez tablety, komórki, komputery. Powinniśmy zrezygnować z korzystania z nich dwie godziny przed snem. Przeszkodą może być ciężkostrawny posiłek przed snem, zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, silne wzburzenie i emocje. Niektórzy zasypiają bez problemu, ale rano wstają zmęczeni, bez sił, często z bóle głowy. Naukowcy twierdzą, że  sen to pewien,  trwający około 90 minut, cykl  składający się z kilku faz i kończący się świadomym czy nieświadomym przebudzeniem, po którym cykl zaczyna się na nowo. Jeśli nasz budzik zadzwoni na końcu cyklu po 1,5 godzinie, wstajemy wyspani i zregenerowani. Jeśli w środku cyklu, jesteśmy wściekli i zmęczeni. Powinno się spać co więcej niż 6  godzin.  Sen 7,5 godzinny jest lepszy niż 8 godzinny.  Należy pamiętać o doliczeniu czasu zasypiania, a pokój, w którym śpimy powinien być ciemny, chłodny i dobrze wywietrzony. Pomocna w zasypianiu może być lekka lektura w formie papierowej, muzyka relaksacyjna, trening rozluźniający napięte mięśnie i wiele innych sposobów, które możemy znaleźć w internecie.
Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania materiałów  na Youtube

Sen - czym jest i jaką pełni rolę? - Sławomir Prusakowski (audio) Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Jak Zadbać o Sen i Dlaczego To Ważne
   


D E P R E S J A

R O Z U M I E S Z - P O M A G A S Z

INFORMACJE NA TEMAT DEPRESJI

Celem kampanii społeczno-edukacyjnej dotyczącej problematyki zaburzeń depresyjnych, jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy związane z tą chorobą, a także wskazanie wagi jej wczesnego wykrywania i podejmowania leczenia. Objawy depresji bywają niezauważane lub lekceważone i sprowadzane do problemów z samopoczuciem i do złego nastroju. Dlatego, za cel kampanii postawiono edukację w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby. Wyjaśnienie społeczeństwu, że odpowiednio wcześnie zdiagnozowane zaburzenia mogą być skutecznie leczone, a chory może znów poczuć, że żyje.
W związku z tym, że problem ten może dotyczyć każdego, w treściach kampanii są uwzględnione potrzeby trzech grup zwiększonego ryzyka:

Słowa leczą. Porozmawiajmy - PLAKAT

W związku z nadchodzącym  Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją  w Internecie można znaleźć różne transmisje, akcje i kampanie związane z depresją i jej pokonywaniem.
Na stronie https://forumprzeciwdepresji.pl/ i  https://www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji znajduje się wiele informacji na temat, w jaki sposób pomóc sobie lub komuś  w zmaganiach z depresją, jak być dobrym dla siebie, gdzie znaleźć fachowe wsparcie.
Podobne akcje informacyjne prowadzi w Internecie https://pogotowiepsychologiczne.com.pl (https://www.facebook.com/pogotowiepsychologicznecompl/ )
 Depresja nie jest powodem do wstydu, trzeba szukać pomocy. Porad na temat depresji udzielają fachowcy, do których można zwrócić się przez stronę internetową lub jeden z wielu bezpłatnych telefonów pomocowych. Nie obawiaj się szukać pomocy. Daj innym znać, że nie czujesz się dobrze.
Każdy z nas jest inny i niepowtarzalny. Każdy z nas może być dla kogoś wsparciem  w trudnych chwilach. Bądź empatyczny,  rozejrzyj się, czy ktoś obok  nie potrzebuje twojej uwagi, uśmiechu, słów - widzę Cię, jesteś dla mnie ważny, będę przy Tobie.
W zakładce biblioteka znajdziesz wykaz telefonów zaufania oferujących pomoc w różnych sytuacjach.

Ważne telefony antydepresyjne

Brené Brown o empatii - FILM


 Zapraszamy opiekunów medycznych i terapeutów zajęciowych do skorzystania z zasobów internetowych poświęconych opiece nad osobami starszymi i niesamodzielnymi:

 Słuchacze technika sterylizacji medycznej mogą skorzystać z artykułów
w formie PDF umieszczanych na stronie: http://mavipuro.pl/czasopisma/zakazenia-xxi-wieku/    (można wpisać w wyszukiwarkę Google nazwę mavipuro lub czasopismo Zakażenia XXI wieku.)

 Przyszłych techników elektroradiologów zachęcamy do korzystania z czytelni on-line prowadzonej przez  www.inzynier-medyczny.pl  W zakładce czytelnia można znaleźć różne artykuły na temat radioterapii, nowoczesnych metod diagnostyki i inne.

 Dostęp do artykułów on-line dla słuchaczy kierunku higienistka stomatologiczna oferuje www.ortodoncjawpraktyce.pl

 Masażyści mogą znaleźć  materiały  na stronie Praktyczna Fizjoterapia  i Rehabilitacja. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę określenie Praktyczna Fizjoterapia  i Rehabilitacja lub www.praktycznafizjoterapia.pl i można zobaczyć bezpłatnie udostępnione artykuły.

Masażyści, technik usług kosmetycznych znajdą ciekawe artykuły na stronach:

Dla kosmetyczek 

 

Technik farmaceutyczny może zapoznać się z artykułami na stronie "Twój farmaceuta" -  https://etwojfarmaceuta.pl/

Zasady sporządzania bibliografii

Dlaczego warto czytać?

Krótkie wskazania, jak bezpiecznie korzystać z internetu.

 

   Zgodnie z wieloletnią tradycją organizowania kiermaszu książek i pozyskiwania bezpłatnych pozycji z literatury pięknej dla biblioteki WSCKZiU, włączamy się w działalność propagującą czytelnictwo i książkę w roli okolicznościowego prezentu.   W tym roku sytuacja epidemiologiczna wymusiła inną formułę akcji - Wirtualny Kiermasz Książki.  Księgarnia w Tuliszkowie prowadzi sprzedaż internetową literatury z różnych dziedzin dla dzieci, młodzieży i dorosłych w promocyjnych cenach..  Zakup książek dla siebie i podanie w zamówieniu  kodu W.KOQ.KON.ZD pomaga wzbogacić księgozbiór  w szkolnej bibliotece.
Zachęcamy do zapoznania z katalogiem i znalezienia interesujących propozycji dla siebie, bliskich i przyjaciół.

 

Pin It