Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie (dawny Zespół Szkół Medycznych) oferuje miejsca w internacie zlokalizowanym na ulicy Przemysłowej 4,
w pobliżu McDonald’s.
Internat ma 80 miejsc w 3 – osobowych pokojach z łazienkami. Jest obiektem monitorowanym z całodobowym dyżurem portierów. Pokoje są po całkowitym remoncie z wymianą wszystkich instalacji. Zostały wyposażone w nowe meble. Istnieje możliwość korzystania z bezprzewodowego Internetu. Do dyspozycji młodzieży są: kuchnie z lodówką, kuchenką elektryczną, czajnikiem i kuchenką mikrofalową na każdym piętrze, pralnia, pokój telewizyjny oraz świetlica, siłownia i biblioteka. Mieszkańcy internatu obowiązkowo korzystają z całodziennego wyżywienia: śniadania, dwudaniowego obiadu i kolacji.
Rekrutacja do internatu w roku szkolnym 2023/2024 przebiega w następujący sposób:
- Pierwszeństwo przez cały rok mają słuchacze WSCKZiU.
- Aktualni mieszkańcy internatu składają podania pobrane ze strony internetowej od 12 kwietnia do 30 kwietnia 2024 r. (decyduje kolejność zgłoszeń, brak zastrzeżeń odnośnie zachowania, terminowość opłat).
Informację o pozytywnym rozpatrzeniu podania można uzyskać w pokoju wychowawców od 8 maja. Będą one także wysłane na podany w zgłoszeniu adres mailowy. - Kandydaci do klas pierwszych składają podania od 15 maja. Podania są rozpatrywane na bieżąco, w zależności od posiadania wolnych miejsc (decyduje kolejność zgłoszeń). Po wyczerpaniu puli dostępnych miejsc, chętni wpisywani są na listę rezerwową i mogą zostać przyjęci do internatu w przypadku rezygnacji ucznia, którego podanie rozpatrzono pozytywnie wcześniej.
- Podania (do pobrania na stronie internetowej www.medyk.konin.pl zakładka INTERNAT) należy składać w internacie (pokój 84), a w czasie wakacji w portierni lub sekretariacie.
- Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Do pobrania:
- Regulamin internatu
- Podanie do internatu - dla uczniów szkół ponadpodstawowych
- Podanie do internatu - dla słuchaczy WSCKZiU i studentów
Pandemia koronawirusa
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszam do korzystania z Kryzysownika, stworzonego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc”. Opracowaliśmy go wspólnie, ponieważ pragniemy, aby każdy mieszkaniec i mieszkanka Wielkopolski mogli zadbać o siebie na co dzień, a w razie potrzeby znaleźli pomoc. W Kryzysowniku znajdą Państwo 10 sposobów dbania o siebie, pomysły dotyczące budowania relacji z dziećmi oraz krótkie wskazówki, jak rozpoznać sygnały nadchodzącego kryzysu psychicznego. Dowiedzą się Państwo również, w jaki sposób towarzyszyć osobie cierpiącej oraz gdzie zwrócić się o pomoc. Ostatni czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wiele osób odczuwa jego fizyczne i emocjonalne skutki. Dojmujące uczucie samotności, wyobcowania, zaburzenie poczucia bezpieczeństwa to tylko kilka z możliwych następstw trwającej od ponad roku pandemii. W tym okresie szczególnie zachęcamy do dbałości o relacje. Tegoroczne wydanie Kryzysownika zyskało zatem część dotyczącą budowania zdrowych relacji z dziećmi. Więzi chronią naszą psychikę i pozwalają nam wzrastać.
Jak powiedział Jesper Juul, terapeuta rodzinny, autor książek o wychowaniu i socjologii: „Rodzina potrzebuje rodziców, którzy potrafią zadbać o siebie”. Oznacza to, że na każdym etapie rozwoju, niezależnie od panujących warunków, potrzebujemy bezpieczeństwa emocjonalnego, miłości, troski oraz dbałości o siebie. Polecam również Państwa uwadze materiały powstałe w ramach kampanii na rzecz zdrowia psychicznego #PrawdziwiLudzie. Znajdą je Państwo na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu: rops.poznan.pl/zdrowiepsychiczne.
Paulina Stochniałek
Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19
Krajowa Rada Fizjoterapii przygotowała na podstawie rekomendacji WHO wskazania dotyczące rehabilitacji oddechowej w przypadku duszności, rekonwalescencji po zakażeniu koronawirusem. Możemy je wykorzystać w przypadku choroby czy w czasie powrotu do zdrowia. Materiały "Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID -19" można udostępnić rodzinie, znajomym, seniorom.
- Kryzysownik
-
Porady praktyczne - jak napisać podanie
-
Włoskie filmy i seriale na jesienne wieczory
-
Czas na relaks
-
Lęk w czasie pandemii – wróg czy sprzymierzeniec?
-
Pandemia koronawirusa to dla wielu ogromne obciążenie psychiczne
-
Tradycje i ZWYCZAJE POLSKIE
- Tradycje i ZWYCZAJE POLSKIE - ADWENT
-
Prezentacja "Jak się uczyć" zawiera ciekawe wskazówki na temat szybkiego czytania, czynników, które przyspieszają zapamiętywanie, różnych sposobów mnemotechnicznych, metod zapamiętywania, tworzenia notatek itp.
-
Warto czytać - odpowiada na pytanie, co możemy znaleźć w książkach, czy czytanie to strata czasu? Dlaczego nudzą nas lektury.......
Czym jest mózg?
Jaka rolę odgrywa 1,5 kg galaretki produkującej prąd elektryczny, ukrytej pod trzema płaszczami ochronnych błon i złożonej głównie z wody (1.5 litra), białka (130 g), tłuszczu (95 g) i soli mineralnych. Odpowiedź na wiele pytań dotyczących mózgu, przekazanych w prosty i zrozumiały sposób znajdziecie w webinarze "Czym karmić mózg" przygotowanym przez Impuls do Rozwoju z okazji Europejskiego Dnia Mózgu, który obchodzony jest 18 marca. Przygotowany materiał został udostępniony do końca marca.
https://drive.google.com/file/d/14gB0pB4V4v1rLOK1MYjJlinDT2VmJrZu/view?usp=sharing
WODA
22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992r. Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Woda warunkuje życie na Ziemi, a w życiu codziennym oznacza też zdrowie, higienę oraz komfort. Jest w naszym ciele i otoczeniu. Płynie w rzekach i kranach naszych domów. Korzystamy z niej , czasem nie zastanawiając, że w wielu ludzie cierpią z jej braku, a przyroda umiera. W Polsce także wyczerpują się zasoby wody, wysychają jeziora i tereny podmokłe, gorące lata powodują suszę hydrologiczną, a wybetonowane koryta rzek i nabrzeża, wycięte lasy oraz bardzo mała liczba zbiorników retencyjnych powodują, że woda spływa do morza, ponieważ nie potrafimy jej odpowiednio magazynować. Każdy z nas może uczynić coś, co zaoszczędzi te drogocenną substancję. Pomysłów jest mnóstwo:
- zakręcanie wody podczas mycia zębów,
- zamiana kąpieli w wannie na prysznic,
- używanie wody z gotowania ziemniaków do podlewania roślin,
- zmniejszenie ilości wody używanej w spłuczkach w toalecie, tworzenie oczek wodnych i sadzenie drzew,
- rezygnacja z wybetonowania wszystkich rynków w Polsce,
- zbieranie deszczówki do podlewania roślin,
- montowanie na kranach perlatorów wody, które powodują napowietrzenie wody i jej oszczędzanie,
- uruchamianie tylko pełnej pralki i zmywarki,
- naprawianie cieknących kranów.
A Wy jakie macie pomysły na oszczędzanie wody?
E-book Woda
S E N
Przedłużający się czas pandemii u wielu ludzi powoduje kłopoty ze snem, a szczególnie z zasypianiem. Czasem kłopoty z zasypianiem to efekt przesunięcia godzin zasypiania poza 24.00, co powoduje, że nas organizm nie ma czasu na uruchomienie działań naprawczych, usuwających chore komórki. Kłopoty z zasypianiem powoduje także światło emitowane przez tablety, komórki, komputery. Powinniśmy zrezygnować z korzystania z nich dwie godziny przed snem. Przeszkodą może być ciężkostrawny posiłek przed snem, zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, silne wzburzenie i emocje. Niektórzy zasypiają bez problemu, ale rano wstają zmęczeni, bez sił, często z bóle głowy. Naukowcy twierdzą, że sen to pewien, trwający około 90 minut, cykl składający się z kilku faz i kończący się świadomym czy nieświadomym przebudzeniem, po którym cykl zaczyna się na nowo. Jeśli nasz budzik zadzwoni na końcu cyklu po 1,5 godzinie, wstajemy wyspani i zregenerowani. Jeśli w środku cyklu, jesteśmy wściekli i zmęczeni. Powinno się spać co więcej niż 6 godzin. Sen 7,5 godzinny jest lepszy niż 8 godzinny. Należy pamiętać o doliczeniu czasu zasypiania, a pokój, w którym śpimy powinien być ciemny, chłodny i dobrze wywietrzony. Pomocna w zasypianiu może być lekka lektura w formie papierowej, muzyka relaksacyjna, trening rozluźniający napięte mięśnie i wiele innych sposobów, które możemy znaleźć w internecie.
Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania materiałów na Youtube
Sen - czym jest i jaką pełni rolę? - Sławomir Prusakowski (audio) Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Jak Zadbać o Sen i Dlaczego To Ważne
D E P R E S J A
R O Z U M I E S Z - P O M A G A S Z
INFORMACJE NA TEMAT DEPRESJI
Celem kampanii społeczno-edukacyjnej dotyczącej problematyki zaburzeń depresyjnych, jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy związane z tą chorobą, a także wskazanie wagi jej wczesnego wykrywania i podejmowania leczenia. Objawy depresji bywają niezauważane lub lekceważone i sprowadzane do problemów z samopoczuciem i do złego nastroju. Dlatego, za cel kampanii postawiono edukację w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby. Wyjaśnienie społeczeństwu, że odpowiednio wcześnie zdiagnozowane zaburzenia mogą być skutecznie leczone, a chory może znów poczuć, że żyje.
W związku z tym, że problem ten może dotyczyć każdego, w treściach kampanii są uwzględnione potrzeby trzech grup zwiększonego ryzyka:
Aktywność fizyczna w czasie zawieszonych zajęć szkolnych
Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem i podnoszenia własnej odporności jest aktywność fizyczna. Ograniczenie dostępności do siłowni, sal gimnastycznych i basenów, konieczność ograniczania kontaktów społecznych, spędzanie wielu godzin przed monitorami komputerów negatywnie wpływają na naszą kondycję fizyczną i poczucie dobrostanu. Możemy sobie pomóc wykorzystując dostępne możliwości. zapraszamy do obejrzenia filmików z propozycjami ćwiczeń.
Dzień dobry.
W związku z zaistniałą sytuacją oraz przymusowym ograniczeniem aktywności fizycznej chciałbym zaproponować Wam ćwiczenia, które będą redukowały niekorzystny wpływ tego zjawiska na nasze samopoczucie oraz kondycję fizyczną. Ruch to zdrowie i każda nawet najmniejsza forma począwszy od rekreacji ruchowej a skończywszy na treningu sportowym będzie skutecznie zaspokajała naturalną potrzebę ruchu. Chciałbym, żeby na aktywność fizyczną poświęcać dziennie około godziny. Jako inspirację przesyłam kilka linków do ćwiczeń, które samodzielne można wykonać w domu. Ćwiczenia wykonujemy we własnym tempie , pamiętajcie wykonywać je poprawnie tak, aby nie narazić się na kontuzję. Po każdym zakończonym treningu niezbędne jest wykonanie ćwiczeń rozciągających.
Życzę powodzenia oraz wytrwałości :)
e-Wychowanie Fizyczne. Lekcje WF w domu:
- Przyjemne ćwiczenia w leżeniu z elementami Jogi, kształtujące prawidłową postawę ciała
- Poranna gimnastyka/rozgrzewka
- Trening równowagi z elementami wzmacniającymi
- Trening interwałowy dla początkujących w formie TABATY
- Ćwiczenia przygotowujące do zagrywki sposobem górnym - Piłka siatkowa
- Ćwiczenia z elementami jogi dla początkujących
- Domowe metody nauki odbić piłki sposobem oburącz górnym
- Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup
- Aerobik z muzyką z elementami wzmacniania oraz dynamiczne rozciąganie
- Metodyczne oraz progresywne ćwiczenia siatkarskie doskonalące naukę odbić sposobem dolnym. Ćwiczenia do wykonania w warunkach domowych.
- Ćwiczenia korekcyjne i profilaktyczne dla uczniów ambitnych, gotowych poznać swoje ciało. Rozciąganie i wzmacnianie mięśni szyi.
- Trening górnych partii ciała z akcentem na wzmocnienie mięśni obręczy barkowej
- Ćwiczenia metodą Animal Flow
- Aerobik
- Ćwiczenia równoważne i koordynacyjne
- Ćwiczenia metodą animal flow - pozycja "krab"
- Aerobic workout
- Animal Flow
- Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup
- Joga na kanapie
- Ćwiczenia kształtujące postawę ciała - Joga
- Gimnastyka
- Koszykówka - doskonalenie kozłowania
- Biegowe abecadło
- Judo - ćwiczenia padów
- Piłka koszykowa - doskonalenie kozłowania
- Ćwiczenia z elementami jogi
- Full body workout
- Trening wzmacniający mięśnie brzucha
- Ćwiczenia ogólnorozwojowe z elementami muay thai
- Animalia
- Nauka i doskonalenie skoku w dal z miejsca
- Wzmacnianie mięśni posturalnych
- Przygotowanie do przewrotu w przód
- Nauka i doskonalenie startu niskiego
- Rozgrzewka i ćwiczenia całego ciała
- Rozgrzewka
- Trening mięśni brzucha
- Trening mięśni nóg i pośladków
- Trening mięśni ramion i barków
- Ćwiczenia rozciągające
- Ćwiczenia ogólnorozwojowe dla początkujących
- Trening kardio
- Intensywny trening całego ciała
- Tabata
- Trening całego ciała
- Joga dla początkujących
- Kalistenika
- Prawidłowa technika biegu
- Trening interwałowy
- Rozciąganie
- Ćwiczenia wzmacniające siłę i elastyczność ciała
- Ćwiczenia na skakance
Zdrowe żywienie
Zdrowe żywienie ma bardzo duże znaczenie dla zachowania dobrego samopoczucia. W czasie przymusowego ograniczenia naszej aktywności i faktem, że spędzamy dużo czasu w domu, przed komputerem i telewizorem, często okazuje się, że zmieniła się nasza waga i rozmiar odzieży. Żeby uniknąć takich sytuacji, trzeba zadbać o zbilansowaną dietę, stosować zdrowe zamienniki słodyczy, spożywać dużo produktów roślinnych, zamienić mięso na ryby, nawadniać organizm, zadbać o odpowiedni poziom mikroelementów, stosować naturalne substancje wspomagające zdrowie. Zbilansowana dieta wzmacnia nasz organizm, podnosi odporność i daje siły do pokonywania zagrażających nam patogenów. Dietoterapia jest jednym ze sposobów ochrony przed chorobami cywilizacyjnymi.
Zapraszamy do obejrzenia krótkich prezentacji o racjonalnym odżywianiu.
- Kolorowe czasopisma, poradniki i internet są pełne informacji, w jaki sposób komponować nasze jadłospisy i jak się zdrowo odżywiać. W tej krótkiej prezentacji znajdziecie zbiór najważniejszych zasad racjonalnego żywienia.
- Zasady racjonalnego żywienia -
- Każdy z nas ma swoje ulubione smaki, potrawy, przekąski. Jedne z nich są mniej zdrowe, inne bardziej, a niektóre najzwyczajniej szkodzą naszemu zdrowiu. czy wszystkie musli tak samo służą naszemu organizmowi? jaki wpływ mają ciemne mąki, makarony, pieczywo? Dlaczego warto zamienić słodzone napoje na wodę niegazowana i soki warzywne. Zobaczcie, w jaki sposób możemy zmodyfikować nasz sposób jedzenia, nie rezygnując z tego, co lubimy.
- Zdrowe zamienniki -
- Są wśród nas zwolennicy smażonych kotletów schabowych, pieczonego kurczaka, steku wołowego, leniwych pierogów czy kotletów z soi. A może warto zapoznać się z zaletami ryby.
- Ryby -
-
Kasza gryczana
- Co warto wiedzieć o kaszy gryczanej -
- Kuchnia Włoska
- 31 przepisów na dania kuchni włoskiej -
- Koktaile
- Babciny kącik kulinarny
- Jaką czekoladę wybrać?